Site Rengi


Avcılar Su Kaçağı Bulma

Avcılar Su Kaçağı Bulma
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
5 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu Yazıya Oy Vermek İster misiniz?
Loading...

Avcılar Su Kaçağı Bulma

Eski zamanlarda yaşam alanlarımızda bulunan su tesisatlarındaki arızaları bulmak için su tesisatı çevresindeki tüm kalebodur ve parke gibi yer döşemeleri tamamen sökülerek su kaçağının olduğu yer döşemeler kırılarak bulunmaya çalışılırdı.

Gelişen teknoloji ile birlikte su tesisatlarındaki su kaçaklarını bulmak artık çok kolay. Su tesisatlarındaki su kaçaklarını bulmak için geliştirilen ve su kaçakları üzerinde kullanılan Avcılar su kaçağı bulma cihazlar; termal kameralar, nem ölçer kameralar, akustik su dinleme cihazları ve pis su kameraları olarak bilinmektedir.

Banyo ve mutfaktan akan su kaçakları iki çeşit olarak gerçekleşir. Bunlar kirli su kaçakları ve temiz su kaçakları olarak sayılabilir. Kirli su kaçakları genellikle lavabo giderlerinden ve kanalizasyon giderlerinden olan kaçaklardır. Temiz su giderleri de şebeke suyunun geçtiği sıcak su veya soğuk su giderlerinden evlerin içine sızan sulara denilmektedir.

Su Kaçaklarını Bulmaya Yarayan Cihazlar

Akustik Su Dinleme Cihazları: Kaçak suyun nerden ve ne şekilde aktığını dinlemek amacı ile en fazla su kaçağı bulmak için kullanılan cihazlardır. Tek bir dinleyişte bile nokta atışı yaparak su kaçağını bulmak için kullanılır.

Nem Ölçer Cihazlar: Evin içinde beliren nemlerin nereden kaynaklandığını bulmak için kullanılan bu cihazların, evin tabanı altından akan suyun nemini ölçerek su kaçağı bulmaya yarayan cihazlardır. Akustik su dinleme cihazlarından sonra en fazla kullanılan cihazlar nem ölçer cihazlar olarak bilinir.

Kirli Su Kamerası: Genellikle lavabo giderleri, bulaşık makinesi giderleri, çamaşır makinesi giderleri, tuvalet kanal giderlerini görüntülemek için kullanılan kirli su kamerası, kirli suların kanallarında olan su kaçaklarını tespit için kullanılmaktadır.

Termal Kameralar: İsminden de belli olduğu gibi sıcak su boruları için kullanılan bu termal kameralar sıcak su kanallarındaki arızaları tespit için kullanılmaktadır. Termal kameralar genellikle nokta dinleyişi yaparak su kaçağının nereden geldiğini bulmak için yarayışlı cihazlardır.

Su Kaçağı Nedir?

Ev ve işyerlerimizde kullandığımız su tesisatları sürekli aktif şekilde kullandığımız giderler ve su borularından evimize giren şebeke suyunun idaresini yapan musluklarımızdır. Evimizdeki tüm eşyalarımızın arızalandığı gibi kirli su giderlerinin ve şebeke suyunu evimize getiren sistemin arızalanması da eşyalarımızın bozulması kadar normaldir.

Fakat eşyalarımız kendi yerinde bozularak hiçbir yere su akıtmadan bozulurken su kaçağı olan banyo ve mutfağımız alt katımızda oturan komşumuza akabilir. Bu akıntı hem bizim evimizde hem de komşumuzun evinde hasar olarak karşımıza çıkar.

Banyo ve mutfaklardaki Avcılar su kaçağı bulma işlemi mutlak bir uzman su tesisatçısı tarafından bulunmalıdır. Kendi kendimize tamir etmek istediğimiz su kanallarımızın daha fazla bozularak başımıza daha çok su kaçağı ve su sızıntısı olarak dönmesine sebep olabiliriz.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçaklarını bulmak için uzman su tesisatçıları tarafından kullanılan cihazlarlarla birlikte su kaçağını bulma süresi oldukça kısadır. Çok kısa bir sürede Avcılar su kaçağı bulma gerçekleştirilerek su kaçağının olduğu yer tadilat altına alınmaktadır.

Kullanılan termal kameralar, nem ölçer kameralar, akustik su dinleme gibi teknolojik cihazlar sayesinde çok hızlı bir şekilde su kaçağının hangi noktadan geldiği, akış hızı, temiz su veya kirli su olup olmadığı anında tespit edilir.

Hızlı bir şekilde tespit edilen su kaçağının tamiri de oldukça kolaydır. Çok küçük bir bölüm kırılarak su borusu tamir edilir. Genellikle su tesisatında kırılan küçük parçalar da su tesisatı tamirini yapan ustalar tarafından tekrar tamir edilerek temiz bir şekilde ev sahibine teslim edilir.

 

28 Kasım 2016
892 kez görüntülendi
WhatsApp WhatsApp Tıkla