Site Rengi


Avcılar Su Kaçağı Tespiti

Avcılar Su Kaçağı Tespiti
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
6 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu Yazıya Oy Vermek İster misiniz?
Loading...

Avcılar Su Kaçağı Tespiti

Günümüzde müstakil binalar gittikçe azalmaktadır. Apartmanlarda da tüm katlar birbiri üzerinde olduğundan dolayı banyo veya mutfak tesisatında oluşan su kaçakları alt kattaki komşunun tuvaletine ve mutfağına damlayarak belli olmaktadır.

Avcılar su kaçağı tespiti son zamanlarda ilerlemiş teknolojiye sahip cihazlarla birlikte tespit edilmektedir. Hiçbir şekilde mutfak ve banyo lavabolarında, duş teknelerinde kırıklar ve çatlaklar oluşturmadan su tesisatçıları tarafından arızalar anında tespit edilebilir.

Su Kaçağı Arızaları Ev Sahipleri Tarafından Nasıl Anlaşılır?

Su kaçaklarının ev sahipleri tarafından anlaşılması çok da zor bir olay değildir. Su boruları normal olarak evin tabanından ve tavanından geçtiğinden dolayı su sızıntıları ile su kaçakları kendisini gösterir.

Bazı evlerde ise su kaçağı olan yerlerde duvarlarda ve tavanda paslanma izleri, boyalı yerlerde boya kararmaları ve boya dökülme görüntüsü oluşmaktadır. Gizli su kaçaklarında ise yapılacak ilk işlem ev vanalarını kapatarak su saatinin işleyip işlemediğini gözden geçirmektir. Temiz su kaçaklarında genellikle vana kapatıldıktan sonra su saatinin hızlı bir şekilde ilerlediği görülmektedir.

Kırmadan Su Kaçağı Bulma Tespiti Nasıl Yapılır?

Eski sistemlere bakarak teknolojinin su tesisatındaki kaçakları bulmak için de çok işe yaradığını görüyoruz. Su tesisatındaki kaçakları bulabilmek için kullanılan termal kameralar, akustik arıza bulma sistemleri ile su tesisatına hiçbir zarar vermeden su tesisatındaki su kaçağı hızlı bir şekilde bulunmaktadır.

Avcılar su kaçağı tespiti çok uzun bir süre almamakla birlikte, tamir işlemi yapılırken de kırma işlemi delik veya çatlak olan borunun konumuna göre değişmektedir. En az hasarla birlikte usta ellerde tamir aşaması bitirilir.

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

Evinizde veya işyerinizde bir su kaçağının olduğunu anlamanız oldukça kolaydır. Su kaçaklarını erken anlamanın evin içerisindeki eşyalar, parkeler, kapılar gibi ev gereçlerine zarar vermeden bulunabilmesi ev veya işyeri sahiplerinin yararınadır. Su kaçağı belirtileri nasıl anlaşılır? Su kaçaklarını anlamak için neler yapılmalıdır?

  • Musluklar açık olmadığı halde su sayacınızdaki ibrenin sürekli döndüğünü görüyorsanız.
  • Su faturanız her zaman gelen düzeylerden çok daha fazla geliyorsa.
  • Banyonuzda veya mutfağınızda su tesisatına tadilat yaptırdığınız halde alt komşunuzun tavanında boya dökülmesi ve sararma varsa.
  • Seramik aralarındaki derzlerde renk değiştirme görülüyorsa.
  • Kuru veya ıslak zeminlerde kurulanmasına rağmen sürekli bir su damlası görüntüsü varsa.
  • Duvarlarda ıslanma ve rutubet görüntüsü ve kokusu varsa.
  • Kanalizasyon böcekleri evde çoğalma gösterdiyse.

Cihaz Kullanarak Su Kaçakları Nasıl Bulunabilir?

Avcılar su kaçağı tespiti yapabilmek için bir takım cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların hemen hemen hepsi elektronik ve dijital cihazlardır. Bu cihazlar su boruları içerisine salınarak su kaçaklarının bulunduğu boru arızaları tespit edilir. Su kaçağı tespit eden cihazlar hangileridir? Hangi cihazlarla su kaçağı tespiti yapılmaktadır.

Termal Kameralar: Genel olarak içerisinde sıcak su geçişi sağlanan borulardaki sızıntı tespitleri için kullanılmaktadır. Termal kameralar yardımcı cihaz olarak kullanılır. Termal kameralar ile su borularının nereden geçtiği tespit edildikten sonra dinleme cihazı ile gerçek tespit oluşturulur.

Pis Su Kamerası: Pis su kameraları el ile gönderilen kameraların dışarıda bulunan ekranlarından su tesisatındaki arızaları tespit etmek için kullanılır.

Nem Ölçer: Nem Ölçer cihazlar genellikle sıvı teması bulunan ortamların 5 santim derinliğine kadar nem seviyesini ölçme işleminde kullanılır.

Akustik Dinleme Cihazı: Su kaçaklarını tespit edebilmek için en fazla kullanılan dinleme cihazlarına akustik dinleme cihazı ismi verilmektedir. Noktasal olarak su kaçağını bulan aletlerin başında gelir.

 

26 Kasım 2016
642 kez görüntülendi
WhatsApp WhatsApp Tıkla