Site Rengi


Esenyurt Su Kaçağı Bulma

Esenyurt Su Kaçağı Bulma

Esenyurt Su Kaçağı Bulma

Ev ve iş yerlerimiz gibi yaşam alanlarımızda bazı zamanlarda su kaçakları oluşmaktadır. Bu su kaçaklarının en büyük sebebi su tesisatı yapılırken veya su tesisatı tadilatlarında kullanılan kalitesiz tesisat malzemeleridir. Kaliteli tesisat malzemeleri ile yapılmış olan bir binanın tesisatta arıza görme süreci senelerce uzamaktadır.

Esenyurt su kaçağı bulma işlemi ilk olarak suyun iki daire arasında birikerek alt kattaki evin içerisine damlama yapması yani akmasıyla gerçekleşmektedir. Üst kattaki kattan alt kata su damlaması olduğunda su kaçağı var demektir.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su damlama yapmaya başladıktan sonra suyun nereden damladığını tespit için mutlaka bir uzman bir tesisatçıya başvurmak şarttır. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile artık su kaçaklarını bulmak oldukça kolaylaşmıştır.

Akustik dinleme cihazları ile tesisatlardaki tüm hatlar kontrol edilerek kaçakların bulunması kolaylaşmıştır. Akustik dinleme cihazları temiz su kaçaklarını bulmak için gereklidir. eğer su kaçağı atık su tesisatında meydana gelmiş ise, kameralı cihazlar ile borulardaki çatlaklar veya delikler görülerek su kaçağı yerleri tespit edilir.

Su Kaçağı Bulma Aşamasında Kırma Ve Dökülme Oluyor Mu?

Esenyurt su kaçağı bulma aşaması akustik dinleme cihazları ve kameralı sistemlerle son zamanlarda hiçbir kalebodur, fayans, tuvalet gideri, klozet tabanı kırmadan ve yerinden oynatmadan tespit edilebiliyor.

Su kaçağını anlamak iyi bir usta ve kaliteli cihazlarla çalışan bir kimsenin 5 – 10 dakikasını almaktadır. Su kaçağı tespitinden sonra yapılacak olan su tesisatı tamirine karar verilmektedir.

Bazı su kaçakları ise gizli olmaktadır. Gizli su kaçağını anlayabilmek için bir takım işlemler yapılır ve sonuç olarak gizli su kaçağı bulunur. Gizli su kaçağı nasıl bulunur? Gizli su kaçağını bulabilmek için hangi işlemler yapılmalıdır?

Gizli su kaçağını bulmak için tüm vanalar kapatılıp su saatinin dönüp dönmediğine bakılması gerekmektedir. Daha sonra rutubet kokusu ve duvarda sıvaların dökülme sorunu var mı diye gözden geçirilmelidir.

Normalin üzerinde gelen su faturaları gizli bir su kaçağı olduğuna dair bina veya daire sakinlerine işaret vermektedir. Evin içinde oluşan bazı gizli su kaçaklarında parkelerde kabarma da görülebilir.

Su Tesisatı Borularının Kırılarak Veya Çatlayarak Su Sızıntısı Yapması

Son 25 yıl öncesine kadar su tesisatlarının hepsi demir borulardan yapılmaktaydı. Son 25 yıldan beri de su tesisatlarında plastik malzemeli su boruları kullanılmaktadır. Plastik borularda genellikle yapılan farklı tadilatlardan sonra patlama veya çatlak oluşması ile su kaçağı oluşturmaktadır.

Eski demir borularda su sızıntıları genellikle eskimeye bağlı olarak delinme olarak ortaya çıkmaktadır. Eskiyen demir borunun herhangi bir yerinden ev içine veya bodrum katlara su sızıntısı olmaktadır. Eski demir boruların tamiri kesinlikle mümkün değildir. Eski demir borularda su sızıntısı olduğunda demir borular plastik borularla değişim yapılarak yenilenir.

Kalorifer Tesisatlarındaki Kaçaklar

Eğer evinizin içinde gizli bir su kaçağı varsa kalorifer tesisatı mutlaka gözden geçirilmelidir. Gizli su kaçaklarının %50 kadar oranı kalorifer tesisatlarından dolayı olan kaçaklardır. Esenyurt su kaçağı bulma işlemi yaparken kalorifer tesisatında olan kaçakları da bulmak oldukça kolay işlemlerle gerçekleştirilir.

Kalorifer borularında olan su kaçaklarından farklı olarak bazı su kaçakları da kombilerde oluşmaktadır. Kombi sürekli su eksiltiyor ve kombinin su eksiltmek için hiçbir sebebi bulunamıyorsa o zaman kombilerin su kaçırdığı düşünülebilir.

Kombinin su kaçırdığı düşünüldüğünde kombinin içerisine su ekleyerek kombinin su basıncının düşüp düşmediği kontrol edilmelidir. Kombiden veya kalorifer peteklerinden su kaçağının geldiği görülürse mutlaka kaloriferler ve kombi kapatılarak bir su tesisatçısı çağırılmalıdır.

19 Kasım 2016
782 kez görüntülendi
WhatsApp WhatsApp Tıkla