Site Rengi


Su Kaçağı Bulma

Su Kaçağı Bulma
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
6 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu Yazıya Oy Vermek İster misiniz?
Loading...

Su Kaçağı Bulma

Günümüzde kirli su kaçakları ve temiz su kaçağı bulma işlemleri gelişmiş olan teknolojik cihazlarla birkaç dakika içinde hemen bulunabilmektedir. Eski zamanlardaki gibi su kaçağı olan yerin hepsi birden kırılmadan nokta atışı ile bulunan su kaçakları çok hızlı bir şekilde de tamir edilebilir.

Su kaçaklarını bulmak ev sahiplerine göre işlemler değil kesinlikle su tesisatı hususunda uzman ellerle ve cihazlarla yapılmalıdır. Aksi takdirde çok fazla açmak veya su sızıntısını bulmak için uğraşılan kirli su giderleri ve temiz su kanalları daha fazla arızaya neden olarak tuvalet, banyo ve mutfakta çok fazla fayans ve kalebodurun kırılmasına sebep olabilir.

Su Kaçağı Hangi Cihazlarla Bulunur?

Su kaçağı bulma yöntemleri için gelişmiş bir çok dijital ve elektronik cihaz kullanılmaktadır. Bu cihazlar; akustik su dinleme cihazları, termal kameralar, nem ölçer cihazlar, kirli su kameraları olarak bilinmektedirler.

Nem Ölçer Cihazlar: Ev veya işyeri tabanı altındaki suyun akışını hesaplayan ve tabana yanaşmış bir suyun nemini ölçmek için kullanılan cihazlardır. Bu cihaz sayesinde kanallarda ve borularda bulunan sızıntılar hızlıca tespit edilir ve arızayı giderme konumuna geçilir.

Akustik Su Dinleme Cihazları: Bu cihazlar sıhhi tesisat yapan kimselerin can damarı mahiyetindedir. En fazla kullanılan tespit cihazları olarak anılırlar. Akustik su dinleme cihazları ile en kolay su kaçağı bulma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kirli Su Kameraları: Kirli su kameraları kirli su giderlerindeki sızıntıları bulmak için kullanılan cihazlardır. Kirli su kameraları kullanılırken bir ucunda kamera sistemi diğer ucunda da kanalizasyonlardaki delik ve çatlakları bulmak için izleyici cihazların bulunduğu görülür. İzleyici cihazların bulunduğu bir uç kanalizasyon içine salınarak kamera ekranından çatlağın veya deliklerin nerede yani hangi noktada olduğu tespit edilir.

Termal Kameralar: İsminden de anlaşıldığı gibi, sıcak su kanallarındaki kaçakların tespitini yapmak amacı ile kullanılmaktadır. Çok kısa bir zamanda sıcak su borularındaki hasarları tespit ederek tadilat işlemine geçilmesini sağlamaktadır.

Eski Binalardaki Demir Boruların Durumu

25 yıl öncesine kadar tüm binalarda demir gider ve şebeke suyunu evlerin içine sokan borular kullanılmaktaydı. Fakat bu demir boruların kullanım zamanında çıkan hasarlardan dolayı demir borular artık kullanılmamaya başlandı.

Demir boruların yerine kullanılan plastik pimaş boruları çok daha fazla ve daha hızlı montaj aşamasından sonra evlere ve işyerlerine bağlanır oldu. Demir borularda bulunan arızalar çoğunlukla paslanma ve delinme nedeni ile bozulma göstermektedir. Bozulma gösteren demir borularda plastik borulara nazaran çok daha fazla su kaçağı gerçekleşmektedir.

Eski binalardaki demir borularda su kaçağı bulma işlemleri yapıldıktan sonra demir boruları tamir etmektense değiştirmek çok daha iyi bir işlemdir. Çünkü bir yerinden paslanma ve delinme gösteren demir borular tamir edildiğinde daha sonraki zamanlarda farklı bir yerinden aynı hasarı tekrardan gösterebilir. Bu yüzden eski demir boruların tamirinin değil tümden değişimini yapmak mecburidir.

Gizli Su Kaçakları

Su kaçakları ne kadar da dışarıdan su akıntısı ile veya sızıntı şeklinde görülse de bazı su kaçakları gizli olarak gerçekleşmektedir. Gizli su kaçaklarında kullanılan nem ölçer cihazlar gizli su kaçaklarını bulmakta epeyce başarılı cihazlardır.

Gizli su kaçaklarının belirtileri nelerdir? Evimizde veya iş yerimizde gizli su kaçağı olduğunu nasıl anlarız? Evlerde ve işyerlerinde gizli su kaçağının oluştuğu dışarıya bir su sızıntısı veya akıntısı olması ile anlaşılmamaktadır. Gizli su kaçağının olduğu yer çevresinde boya döküntüsü, boya sarartısı ve kabarmış parke görüntülerinden dolayı gizli su kaçağı anlaşılabilir.

WhatsApp WhatsApp Tıkla